Bir Üniversite Hocasının Otuz Yılın Sonundaki Gözlemleri (Bir TÜBİTAK Dergisi Röportajı)

MAGİT Derneği olarak , Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz’e çok teşekkür eder, bu önerilerinin ve mesajlarının tüm öğrencilere ve onları yetiştiren eğitimcilere ulaşmasını dileriz. / İlgili Makale: ... Prof. Dr. Sertöz: Öğrenciler üniversitenin ilk haftalarında, yıllardır kendilerine hedef olarak konmuş olan üniversiteye girme işini başarıyla tamamladıklarını ve artık dinlenmeyi hak ettiklerini düşünür. Oysa onlara bir sürü şey öğretmeye çalışan hocalarla karşılaşırlar. Bu ilk şoku atlattıktan sonra derslere dönmeye başlarlar, ama bu kez de çoktan seçmeli soruların uygun cevaplarını doğru tahmin etme yeteneklerinin hiçbir işe yaramadığını görürler. Bir hayal kırıklığı da burada yaşarlar. Artık bilgileri sadece almaları değil aynı zamanda anlamaları da beklenmektedir. Özellikle bu bilgiler arasında bağlantılar kurup yeni sonuçlar çıkarmaları gerekmektedir.

 

İşte bu aşamada artık isyan ederler ve o meşhur soruyu sorarlar: “Bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak Hocam?” Aslında bu bir sorudan çok bir böbürlenmedir. İçinde “hayatı biz anlıyoruz, ama sen anlamıyorsun” suçlaması vardır. Bir küçümseme taşır sorudaki tını, “bize sadece gerçek hayatta gerekli olan şeyleri öğret, gerisi sana kalsın” der adeta.

Peki, şu meşhur gerçek hayat denen şey nasıl bir şey? ... (TÜBİTAK'ın bu güzel yazısının devamını http://www.biltek.tubitak.gov.tr/sinan_sertoz/sinan_sertoz.html den okumanızı tavsiye eder ve bu röportajı gerçekleştiren sayın Dr. Özlem Ak İkinci' ye çok teşekkür ederiz .

Who's Online

24 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi