PISA Soruları ve Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı

 

 

 

 

                                                                                            Açıklanan Sorular >>

Matematik Okuryazarlığı Yeterlik Düzeyleri ve Ülkeler Listesi >>                                     

Fen Okuryazarlığı Yeterlik Düzeyleri ve Ülkeler Listesi >>                

Ayrıca yayınlanan raporları aydınlatıcı bir çok bilgiyi de içermektedir.

Araştırma Raporları >>

  PISA-Programme for International Student Assessment :   Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı

 PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesidir.

PISA’nın temel amacı, gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA Projesi’nde zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.
PISA projesinde kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır... Daha fazlası için >>  http://pisa.meb.gov.tr

Who's Online

33 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi