Öklid’in Öğelerinin 13 Kitabından Birincisi (Türkçe)

Calendar insurance noon flesh gathered ie mankind

Öklid’in Yunanca metni ve Özer Öztürk & David Pierce’in Türkçe'ye çevirisi ile  Matematik Bölümü - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin yayınladığı  güzel bir  çalışma olmuş. Bu eser, geometriyi (dolayısıyla matematiği) ispat anlamında aksiyomatik olarak isleyen, kapsamlı ilk çalışmadır. 19. yüzyıl sonlarına gelinceye kadar alanında tek ders kitabı olarak akademik çevrelerde okunan, okutulan Elementler'in, bazı yetersizliklerine karşın, değerini bugün de sürdürdüğü söylenebilir. 

 

Euclid's Geometry France: c. 1480

1. Kitabı (Türkçe):  http://mat.msgsu.edu.tr/~dpierce/Dersler/113/2013/oklid-yunanca-turkce-2013-09.pdf

David Pierce'nin derslerine ait notlarını barındıran sayfasında ise oldukça faydalı bilgiler bulunmaktadır. http://mat.msgsu.edu.tr/~dpierce/Dersler/

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden David Pierce hakkında: http://mat.msgsu.edu.tr/~dpierce/

Öklid'in bilimsel kişiliği, unutulmayan iki sözünde yansımaktadır: Birincisi Dönemin kralı I. Ptolemy, okumada güçlük çektiği Elementler'in yazarına, "Geometriyi kestirmeden öğrenmenin yolu yok mu?" diye sorduğunda, Öklid "Özür dilerim, ama geometriye giden bir kral yolu yoktur" der.

Bir gün dersini bitirdiğinde öğrencilerinden biri yaklaşır, "Hocam, verdiğiniz ispatlar çok güzel; ama pratikte bunlar neye yarar?" diye sorduğunda, Öklid kapıda bekleyen kölesini çağırır, "Bu delikanlıya 5-10 kuruş ver, vaktinin boşa gitmediğini görsün!" demekle yetinir.

 
 

 

Who's Online

34 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi